Вишиванка сьогодні — не просто красиве вбрання, а й спосіб висловити свої переконання й ідеї, утвердити свою позицію. Активні патріотичні люди з усіх куточків України організовують різноманітні акції й флешмоби, дрес-кодом у яких є вишиванка. Сьогодні розповімо про найвідоміший і наймасовіший із таких заходів — День вишиванки

 Вишиванки - День вишиванки

Він відзначається щорічно у третій четвер травня, проте свято стало значно жвавішим і масовішим після подій Євромайдану. Цей день є досить молодим — його у 2007 році придумала відзначати тодішня студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, а нині письменниця Леся Воронюк. Одного дня, спілкуючись із колегою, який тоді теж був убраний у національну сорочку, дівчина зауважила: студенти полюбляють це вбрання, тож було б добре всім разом зібратися й одягнути вишиванки. Так і вирішили. У 2007 році у вишиванках прийшло на пари кілька десятків студентів та кілька викладачів із факультету, де навчалася Леся Воронюк. А вже наступного року захід розрісся до масштабів всеукраїнського свята: ідею підтримують студенти з інших вишів, працівники шкіл, бібліотек, дошкільних навчальних закладів. Також до акції “День української вишиванки” долучаються представники діаспори та всі, хто любить Україну. Уже за кілька років свято стало всенародним: у травні в 2010 році у вишиванках можна було побачити лікарів, перукарів, модельєрок, кухарів, ба навіть кондукторів і таксистів! На наступне свято у Чернівцях зафіксували рекордну кількість людей, котрі прийшли у центр міста в вишиванках — понад 4 тисячі (цей рекорд навіть перевищив очікування організаторів, котрі розраховували на меншу підтримку). А швейне підприємство зшило вишивану сорочку завбільшки кілька метрів, якою прикрасили головний корпус місцевого університету. У 2012 ініціювали добрий почин — дарувати вишиванку малятам, котрі з'явилися на світ у день національної сорочки. Відтоді акції урізноманітнюються: дні вишиванки стають благодійними, на них збирають кошти онкохворим дітям, влаштовують велопробіги, організовують конкурси фотографій у вишиванках, у національних сорочках масово співають гімн. У цьому році також була оголошена ініціатива дарувати вишиванки бійцям, котрі захищають Україну на війні.

Вишиванки - День вишиванки

Організатори не наполягають, аби присутні з'являлися суто в українській вишиванці. У мультикультурних Чернівцях може трапитися і румунська, молдовська, польська орнаментика. Головне — кожному представити власну традицію, показати, що спільність можлива і в різноманітті.

“Найпростіше в цьому святі — це красиві і натхненні українці у правічних сорочках. А найскладніше, найважливіше значення— сформувати суспільство, яке цінує і розуміє свою історію і традиції, а отже, може бути єдиним і будувати майбутнє, адже тільки свідомі нації стають сильними і розвиненими. У жодній успішній країні громадяни не сперечаються про свої споконвічні традиції та культуру та не переводять ці цінності у тимчасові політичні площини», — цитують ЗМІ організаторку акції Лесю Воронюк.

Нині й депутати використовують свято як нагоду заявити про себе і фотографуються на камери з родинами, проте важливо пам'ятати: першочергово свято не мало і не має нічого спільного із політикою. Хоча якось студенти написали тодішньому президентові Віктору Януковичу відкритого листа з пропозицією приєднатися до свята, проте відповіді від нього так і не отримали.

День вишиванки — це ініціатива молодих й активних студентів, з чиєї любові до рідного народилася хороша ідея, що переросла у всеукраїнське свято. Коли у 2007 році захід провівся вперше, у вишиванках прийшло кілька десятків молодих людей. Нині ж уся країна захоплена модою на національне й вшануванням традицій. Їх можемо не лише передавати з покоління в покоління, а й створювати нові цікаві звичаї.

 До найближчого "Дня вишиванки" ще довго, але це не означає, що вишиті сорочки варто одягати лише на такі свята.  Купити вишиванку краще заздалегідь, коли є можливість обрати саме ту модель, що сподобалась в необхідному розмірі. І, звичайно, найкращим вибором будуть саме наші вишиванки: http://vyshyvanka.net :)

(фото з сайтів www.unian.ua і dus.in.ua)