Увага! В вихідні (субота, неділя) та святкові дні інтернет-магазин не працює. Здійснюйте замовлення через кошик або замовляйте "зворотній дзвінок" і ми зателефонуємо Вам в найближчий робочий день (графік - з 9.00 до 18.00)

Вишиванки і сучасність

07.12.2010

Вишиванка.Нет

Вишита сорочка здавна була традиційним одягом українців, і в наш час вишиванка не втратила своєї популярності, навіть навпаки, спостерігається певна хвиля посиленого інтересу до неї і українського національного одягу загалом. Спробуємо розібратися, де і з якої нагоди зараз одягають вишиванку, куди доцільно в ній піти і хто з відомих людей має в своєму гардеробі такий елемент національного одягу.
Спершу про традиційну роль вишитої сорочки, як звичайного одягу. Досить часто вона використовується як святковий одяг з нагоди якоїсь події, наприклад, все більше людей полюбляють зустрічати в ній свій день народження, не кажучи вже про такі традиційні християнські свята як Пасха, Різдво і Трійця. Деякі люди замовляють собі вишиту сорочку саме до якогось свята і надалі вдягають її час від часу саме на свята. Вишиванка як щоденний одяг поки не користується великою популярністю, хоча окремі особи використовують її і таким чином.
Все частіше вишиті сорочки вдягають на весілля: як власне, так і чуже. І якщо для чужого весілля використовується переважно вже готова сорочка, то ті, хто зважуються одягнути її на власне, підходять до цього досить серйозно: розробляють дизайн, підбирають розміри, замовляють вишивку за кілька місяців до події. Все більшої популярності набувають весілля в національному стилі, тоді вже виготовляється цілий національний костюм, а не лише сорочка, як його елемент.

Дивіться також: Чоловічі вишиванки

Та це все варіанти традиційного застосування вишиванки, тим часом як новий час пропонує інші цікаві нагоди для того, щоб одягнути таку сорочку.
Мабуть, найбільшу кількість людей у вишиванках можна побачити на День Незалежності, 24 серпня. В цей день в багатьох містах відбувають заходи, так чи інакше пов’язані з вишиванками. Зокрема, в 2006 році в Рівному понад 3000 людей, одягнутих в вишиті сорочки, зібралося на центральному майдані. А в Луцьку в 2007 році відбулась акція «Українська вишиванка», на якій було встановлено рекорд – найбільша кількість людей в Україні, одягнутих в вишиванки. Одночасно зібралося 3086 осіб, які вишикувались у формі тризуба на Театральному майдані. Наступного року акція повторилась, цього разу учасники в вишиванках вишикували слово «Луцьк», хоча і не досягли минулорічного рекорду. Цікавим методом вирішили підтримати національні традиції в Рівному та Івано-Франківську – відповідно, в 2007 та 2008 році: на День Незалежності міська рада зробила безкоштовним проїзд для всіх пасажирів в національному одязі.
Але події, пов’язані з вишиванками, відбуваються не лише на Західній Україні. 24 серпня 2008 року мистецька акція, яка називалася Ніч Незалежності, відбувалася в торговельному центрі “Арена-Сіті” в Києві. Серед дорогих магазинів, казино та ресторанів у самому центрі Києва відбулися народні гуляння, обов’язковим атрибутом яких, своєрідним дрес-кодом, стала вишиванка. Свою мистецьку акцію організатори цього дійства протиставили офіційним урочистостям до Дня Незалежності та традиційним концертам на площах. Спостерігав за гуляннями і Президент Віктор Ющенко з сім’єю. «Ніч Незалежності» складалась з двох частин – концерту українських співаків та гуртів і after party. Була спеціально підібрана музична програма, у якій звучали як патріотичні, так і ліричні твори у виконанні гуртів «Перкалаба», «Піккардійська терція», «Гайдамаки», «Тартак», «Плач Єремії», «Мертвий Півень», «O.Torvald» та Віктора Морозова. Після концерту відомі ді-джеї запропонували свої ультрасучасні клубні версії найкращих українських пісень і мелодій 50-60-70 років.

Дивіться також: Жіночі вишиванки

Події, пов’язані з вишиванками, відбуваються не лише на день Незалежності. Так, в Тернополі вже два роки підряд відбувається всеукраїнський фестиваль «Цвіт вишиванки», в якому представники майже всіх регіонів України, представляють на сцені самобутність національного вбрання своїх місцевостей. Представники різних областей пояснюють, що властиво вишитим сорочкам саме у їхньому краї, а гості фестивалю мають можливість оглянути і придбати прикрашений вишивкою одяг. Також на фестивалі проводяться майстер-класи з вишивання в містечку майстрів, де усі бажаючі зможуть повправлятися у мистецтві народної вишивки та перейняти творчі секрети відомих майстрів цієї справи.
Багато людей в вишиванках можна зустріти під час різноманітних ярмарків, які відбуваються в Україні, зокрема, постійно в травні відбувається ярмарок в Національному музеї народної архітектури і побуту в селі Пирогово біля Києва, крім того, там відбуваються і інші дійства, де завжди можна придбати вишиту сорочку, чи покрасуватися в своїй. Мабуть, найвідомішим є Сорочинський ярмарок, який щороку відбувається в селі Великі Сорочинці Миргородського району Полтавської області, там постійно присутня велика кількість майстрів народних промислів, а вишиванки часто купуються досить знаними в Україні людьми.
Крім подій, безпосередньо пов’язаних з вишиванками, в нашій країні відбувається значна кількість музичних і не тільки фестивалів, куди збирається молодь з усіх куточків України. Досить часто там можна помітити людей в вишиванках, які стали своєрідним засобом самовираження і органічно вписуються в атмосферу фестивалів на відкритому повітрі, зокрема, таких як «Шешори», «Великдень у Космачі», «Трипільське коло» та інші.
Окремо варто виділити ті дійства, які організовує відомий український музикант Олег Скрипка. Найбільш відомим з них є етно-фестиваль «Країна Мрій», який вже 5 років підряд відбувається в Києві. Саме на ньому в 2008 році відбувався конкурс на кращу вишиванку. Олег Скрипка став одним з перших, хто вирішив осучаснити українську етнічну музику, поєднавши її з дискотекою, внаслідок цього з’явились «Етно-диско вечорниці». З часу своєї появи вони вже встигли відбутися в багатьох містах України: Києві, Львові, Дніпропетровську, Івано-Франківську та інших. Більше того, «Вечорниці» відбувалися і за кордоном, в Росії, Норвегії, Франції, Австрії. Вхід на такі дійства у вишиванках був безкоштовним. В травні 2008 року Олегом Скрипкою був організований цілий «Парад вишиванок», який відбувся в Києві.
Ще один «парад вишиванок», не під патронатом Скрипки, хоча і не такий масштабний, відбувся 24 серпня 2008 року в східноукраїнському Харкові.
В вишитих сорочках на різноманітних подіях можна зустріти все більшу кількість українських сучасних музикантів. Крім вже згаданого Скрипки, в вишиванках часом з’являється Фома з «Мандрів», Олександр Положинський («Тартак»), Тарас Чубай («Плач Єремії»), Андрій Середа («Кому Вниз») та багато інших. Віктор Бронюк з гурту «Тік» навіть провів своє весілля за українською традицією і звичайно ж у вишиванці. Віднедавна вишиванки появилась і в лідера легендарного українського гурту «Вій» Дмитра Доброго-Вечора та директора гурту Сергія «Little» Литвинюка, спеціально виготовлені під замовлення проектом «Вишиванка.Нет».
Крім суто класичних, традиційних вишитих сорочок, все частіше в одязі з’являються незвичайні, дизайнерські варіанти. Вишивка в тому чи іншому вигляді стає елементом різних костюмів. Хоча поки що це більшою мірою стосується жіночої половини населення, але вже є і чоловічі вишиванки, які відрізняються від традиційних.
 Таким чином, вишиванка щодня набирає популярності, стає не лише традиційним історичним одягом українця, а й сучасним і модним. Можливо, вже незабаром на українця, який в своєму гардеробі не матиме жодної вишиванки дивитимуться з подивом, незалежно від регіону, в якому він проживає.