Якщо для українців з давніх часів вишита сорочка була традиційним одягом, то в сучасних умовах вишиванка набула особливого значення в багатьох сферах людського життя, стала своєрідним засобом самовираження. Не оминула ця хвиля і політику. До 90-х років 20-го століття вишиванка розглядалась оточуючими як елемент національного одягу і асоціювалась з переважно з різними фольклорними і естрадними колективами. Після отримання Україною незалежності багато з тих, хто позиціонував себе як саме український політик, почав вдягати вишиванку на різні святкові заходи і навіть ходити в ній в звичайні дні, зокрема в парламенті. Мабуть, частково це пояснювалося впливом діаспори, представники якої стали частіше приїжджати в Україну, а для них цей одяг був більш звичним. Вишита сорочка стала сигналом для оточуючих – ця людина націоналіст. Тому вишиванка поступово набувала поширення серед представників радикальнішої молоді, які позиціонували себе як національно свідомі особистості.
Хоча вишита сорочка є характерним одягом для всієї України, її часто пов’язували саме з Західною Україною, де традиції збереглися міцніше. Тому для декого з осіб з проросійською орієнтацією вишиванка стала ознакою так званого «западенця» – людини з західних областей України, яка є радикальним націоналістом і агресивно ставиться до всього російського.
Дивіться також: Чоловічі вишиванки
Після Помаранчевої Революції дана тенденція суттєво змінилась. Значна частина українців почала себе усвідомлювати єдиною нацією і відокремлювати від інших націй, зокрема, російської. На хвилі загального піднесення тієї частини населення України, яка підтримала Помаранчеву Революцію, стало популярним все, що стосувалося національних традицій, зокрема, одягу. Зрозуміло, що вишиванка тут відігравала ключову роль. Тому до тієї частини політиків, які свідомо одягали вишиванки і до подій 2004 року, приєдналися і ті, які вирішили використати цю модну тенденцію на свою користь. Одягання вишиванки стало ознакою, що політик орієнтується переважно на електорат західної і центральної України. Не будемо вирішувати, хто з цих людей є щирим, а хто намагається таким чином викликати симпатії народу чи інших політиків вищого рангу, а спробуємо описати роль вишиванки для українських політиків на сьогоднішній день.
Почнемо з колишнього Президента України Віктора Ющенка. Ця людина має цілу колекцію вишиванок і помітити його в цьому одязі можна на багатьох подіях. Здається, що найчастіше Ющенко обирає вишиванку, вишиту білим по білому, за полтавською традицією. Президент є частим гостем на різноманітних ярмарках, де продають речі з національним колоритом, на одній з яких навіть зробив зауваження чиновникам, які прийшли в краватках. Тому надалі місцеві чиновники намагаються придбати собі вишиванку, якщо намічається прибуття Президента на якийсь з ярмарків чи інших подій з національним колоритом.
Ющенко також полюбляє дарувати вишиванки іншим. Зокрема, 14 червня 2008 року він подарував українську вишиванку Полу Маккартні, коли той давав концерт в Києві, а також Юлії Тимошенко на її день народження.
В такій от вишиванці Віктор Ющенко був одягнений в “Ніч незалежності” 24 серпня 2008 року.
Дивіться також: Жіночі вишиванки
В вишиванках можна помітити всю родину Ющенка, зокрема, для дружини, Катерини Ющенко, відомий модельєр Роксолана Богуцька розробила ексклюзивну вишиту сорочку.
Наступна особа, яка час від часу одягає вбрання з елементами національного одягу – прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Перевагу надає ексклюзивному одягу, з’являється в ньому на події, де вона є центральною особою, наприклад, урочисті збори свого блоку в 2007 році, де вона була в повному комплекті: крім вишитої сорочки ще й жилетка та спідниця в національному стилі. Одяг для Тимошеко тоді виготовили майстрині з Львівщини, Сокальського району.
Ще однією з високих посадових осіб, які полюбляють вдягати вишиванку, є міністр внутрішніх справ на даний момент Юрій Луценко. Особливу увагу до національного одягу він проявив, ставши лідером руху «Народна самооборона». Але ще в 2006 році, будучи більш наближеним до Президента, Луценко прогулювався з ним у вишиванках на Сорочинському ярмарку. На своє 44-річчя в 2008 році міністр внутрішніх справ отримав вишиванку як подарунок від свого прес-секретаря Бікторії Бєлової.
Спікер Верховної Ради Володимир Литвин теж інколи з’являється у вишиванках, і як і Ющенко надає перевагу вишивці білим по білому, яка характерна для полтавської традиції. Загалом складається враження, що такий вид вишивки став своєрідної модою для політиків, ознакою того, що це не проста сорочка, а ексклюзивний, а отже дорогий, виріб.
Дивіться також: Дитячі вишиванки для хлопчика
Звичайно, що вишиванка досить часто є елементом одягу політиків, які мають націоналістичні погляди. Так Андрій Шкіль в вишиванках майже постійно, що характерно, він один з тих, хто одягає її під традиційний діловий костюм, чим викликає постійну критику з боку тих, хто вважає таке поєднання неприпустимим.
Лідер Всеукраїнського Об’єднання «Свобода», яке вважається однією з найбільш радикальних українських партій національного спрямування, Олег Тягнибок, за його словами, має аж 25 вишиванок. Першу вишила його мама в два місяці, та і наречена, щоб вийти заміж, також сама зробила вишиту сорочку. Тягнибок частенько з’являється в вишиванках на різного роду акціях і фестивалях з національною спрямованістю.
Якщо для представників партій, які орієнтують на Західну і Центральну Україну, вдягання вишиванок стало більш-менш традиційним, то поява в них депутатів з Партії Регіонів до останнього часу дивувала. Щоправда, траплялися й винятки – для Тараса Чорновола, сина колишнього лідера Народного Руху В’ячеслава Чорновола, коріння якого з Львівщини, такий одяг є досить звичним. Але це швидше виняток з правил. А от в 2007 році на сорочинському ярмарку в національній вишиванці в біло-голубих кольорах було помічено Раїсу Богатирьову. Можливо, це і випадково, але обоє цих людей зараз досить віддалились від своєї партії і її «генеральної лінії»…
Дивіться також: Дитячі вишиванки для дівчинки
І зовсім вже несподівано було б побачити в вишиванці такого запеклого українця, як Леонід Черновецький. Але такий факт є! 24 серпня 2008 року в Києві відбулась акція «Ніч Незалежності», де пана Черновецького було помічено в вишиванці разом з своїм молодим соратником Олесем Довгим, секретарем Київської міськради.
Загалом, на різних подіях в вишиванках можна помітити і багатьох політиків нижчого рангу, всіх не перерахувати. Так що, можливо, скоро, вишита сорочка стане тим елементом дрес-коду, відсутність якого є ознакою поганого смаку ¦} Тому, шановні політики і ті, хто прагне ними стати, поспішайте збагатити свій гардероб різноманітними вишиванками, щоб потім не ніяковіти перед колегами!
(С) Вишиванка.Нет
Використані фото з сайтів:
http://ua.proua.com/news/2008/06/16/125433.html#bigf
http://www.expres.ua/articles/2005/08/30/1140/
http://ukr.pik.org.ua/news/2008/10/13/222061.htm
http://tabloid.pravda.com.ua/brand/4754506840e24/
http://www.expres.ua/articles/2005/08/30/1140/
http://tabloid.pravda.com.ua/photos/48b311771dde4/
http://vyshyvanka.ucoz.ru/
http://www.tiahnybok.info/